Bel Ağrısının Nedenleri

Bel Ağrısının Nedenleri

Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel ağrısı günlük yaşamımızda, hareketlerimizi kısıtlayan bir ağrı çeşididir ve bazen dayanılması da oldukça güçtür. Acil olarak gelen hastalara da doğru teşhis konulması gerekmektedir. Kesin teşhis konulduktan sonra eğer hasta ameliyat ile tedavi edilecek ise bu ameliyat uygun teknik kullanılarak titiz bir şekilde yapılmalıdır. Hastada bel fıtığı varsa ameliyatın mikroteknik ve mikroendoskopik teknik kullanılarak yapılması avantajlıdır.

Bel ağrısındaki en önemli nokta doğru bir teşhistir. Bel ağrısı çeken hasta, ilgili doktora giderek muayene olmalıdır. Hastanın anlattığı hastalık hikayesine göre, muayene detaylı şekilde yapılmalı, teşhis ayrıntılı tetkiklerden sonra konulmalı ve ardından tedaviye geçilmelidir.

Bel ağrısının pek çok sebebi olabilir. Bunlardan bir tanesi travmadır. Travma bel ve bacak ağrısına sebep olabilmektedir. Travmanın yol açtığı zarara göre, zedelenme bazen yüzeysel olabilir. Fakat bazen omur kemiklerine ve sinirlere de etki eden derin hasarlar ortaya çıkabilir. Yüzeysel olan zedelenmeler genellikle burkulma ya da incinme gibi hafif travmalardan kaynaklanmaktadır. Daha ciddi travmalar ise, omurda kayma ve kırıklara sebep olabilmektedir.

Travmaların yanında, doğuştan gelen yapısal bozukluklar da ağrılara sebep olabilir. Bu bozuklukların bazıları direkt olarak ilk görüşte ciltten bakıldığında yapısal olarak görülebilir, bazıları ise görünmemektedir. Bu nedenle muayene sonrasında görüntüleme yöntemleri kullanılıp teşhis konulmaktadır.

Bel ağrısının bir başka sebebi de omurgadaki dejeneratif değişikliklerdir. Bu değişiklikler çalışma hayatına, yaşlılığa ve genetik yapıya bağlanabilir. Uzun süreç içerisinde gerçekleşen disk ve bağlarda yırtılma, aşınma, kireçlenme bel ağrısına sebep olabilmektedir. Hastanın kilolu olması bel bölgesine fazladan yük bindirdiği için negatif bir rol oynamaktadır. Kireçlenme sinirlerin geçtiği kanalların daralmasına sebep olmaktadır. Bel ve bacak ağrısına sebep olan hastalıklardan birisi de halk arasında bel kayması denilen spondilolistezistir.

Bel ağrısının sebeplerinden biri de sinir dokusundaki dejeneratif hastalıklardır. Diğer bir sebep de romatizma hastalığıdır. Omurga ve beldeki anatomik yapılar bazen iltahaplanabilmektedir. Buradaki  lezyonlar disklerde, zarlarda ve diğer dokularda olabilir. Bazı hastalarda ise iltihap hem kemiği hem de yumuşak dokuyu ilgilendirmektedir. Brusella gibi hastalıklar da bel ağrısına yol açabilmektedir. Hatta bu bölgelerde parazit ve mantarlara da rastlanabilir.

Bazı damar hastalıkları da bel ve bacak ağrısı yapabilmektedir. Aortun bir bölümünün veya aorttan ayrılan diğer damarların balonlaşma yapması bel ağrısına sebep olabilir. İç organ rahatsızlıkları da bel ağrısı yapabilir. Karaciğer, safrakesesi, bağırsak, böbrek, yumurtalık, prostat, rahim ve alt karın boşluğundaki organların hastalıkları da teşhis koyarken dikkate alınmalıdır. Bazı bel ağrısı vakalarında en çok korkulan hastalıklardan birisi de tümörlerdir. Bu tümörler iyi ya da kötü huylu olabilmektedir.

Tümörler yumuşak doku ya da kemikte oluşabileceği gibi vücudun diğer bölgelerinden de gelmiş olabilirler. Bel bölgesinde bulunan kistler de ağrılara yol açabilir. Osteoporoz denilen kemik erimesi de bel ve sırt ağrısına sebep olabilmektedir. Röntgen ve kemik dansitometresi bu konuda teşhiste yardımcı olabilmektedir. Kalsiyum ve fosfor eksikliğine bağlı gelişen osteomalazi yani kemik yumuşaması da bu ağrılara sebep olabilmektedir. Genellikle ilerleyen yaşlara bağlı olarak bu ağrılar görülebilmektedir.

Bunların yanında teşhis koyarken, zehirlenmeler, kanamalar, jinekolojik hastalıklar, kas yırtılmaları, AIDS, omur kemiğinin kendi hastalıkları da göz ardı edilmemelidir. İğne yapılırken siyatik sinirin zedelenmesi de ağrıya sebep olabilir. Fazla kilo, hamile kalınması, oturuş ve duruş bozuklukları, şeker hastalığı ve psikolojik sorunlar da bel ağrısına yol açabilmektedir.

Valikonağı Caddesi No:149/13

Nişantaşı/İstanbul

+90 (212) 241 74 24

+90 (539) 694 11 11

Email

ayildizhandr@gmail.com