Bel İçin Egzersizler

Bel İçin Egzersizler

Bel Bölgemizin Sağlığı İçin Yapmamız Gereken Egzersizler Nelerdir?

İnsanoğlu bazen hastalanabilen bir varlıktır. Vücudumuza dışarıdan gelen çeşitli etkiler veya genetik faktörler hastalık yapabilir. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak genel sağlığın bozulması da zaman içerisinde görülebilir.

Kısacası, aslında sağlığımıza bir ömür boyu dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle yaşlılık döneminde daha fazla sorun yaşamamak için önceden önlem almak çok önemlidir.

Duruş bozukluklarından ya da genetik faktörlerden dolayı özellikle zaman içerisinde bel bölgesinde yapısal bozukluklar ve dejenerasyon görülebilir. Bunu önlemek için sağlıklı dönemimizde yaptığımız egzersizler, sonradan sorun yaşamamak için oldukça önemlidir. Boyun, sırt, bel, bölgeleri için yapılan egzersizler bu bölgedeki kasları güçlendirirken, eklem ve yumuşak dokuların esnekliğini arttırmaktadır.

Egzersizler bilinçli olarak yapılmalıdır. Hastalığın akut döneminde bel fıtığını daha da arttıracak spor ve egzersizlerden uzak durmalıyız. Bel fıtığını önlemek konusunda ağır sporlar yerine daha çok yüzme veya yürüyüş gibi sporlara başvurmak gerekmektedir. Bel fıtığını muhtemelen engelleyecek 9 egzersiz hareketini sizler için seçtik. Fakat bu egzersizleri yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır;

  • Egzersiz temiz hava bulunan yerlerde yapılmalıdır. Egzersizi evde yapıyorsak, mümkünse camları açmalıyız. Egzersiz ayrıca yatakta ya da yumuşak zeminde yapılmamalıdır. Altında sunta ya da tahta olan zeminde, halı veya battaniye üzerinde yapılmalıdır. Zemin yeterince sert olmalıdır.
  • Bel fıtığı rahatsızlığı olan hastaların akut ağrılı dönemlerinde bu hareketler yapılmamalıdır. Ağrılar geçtikten sonra doktora danışılarak yapılmalıdır.
  • Egzersizlere başlanıldığı andan itibaren hemen etkisi görülmez. Bu nedenle sabretmeli ve egzersizleri yapmaya devam etmeliyiz. Bu tutum zaman içerisinde etkisini gösterecektir. Egzersizlere ilk olarak hafif hareketlerden başlanmalıdır. Daha sonra vücudumuz alıştıkça egzersiz yoğunluğu ve sıklığı arttırılabilir.
  • Eğer doktorunuz başka bir tavsiye vermediyse, birinci ay bu hareketler günde 5 kez tekrar edilmelidir. Geçen her ay hareketler beşer beşer arttırılmalıdır.
  • Ağrınızı arttıracak ya da rahatsızlığınızı tetikleyecek hareket yapılmamalıdır. Sizler için seçtiğimiz bu hareketler risksiz olup, daha çok bu hareketler tercih edilmelidir.
  • Eğer yaptığınız bir hareket o bölgede bir saatten daha fazla süren ağrıya sebep oluyorsa, o hareket egzersiz programından çıkarılmalıdır.
  • Eğer bel fıtığı ameliyatınızı yeni olmuşsanız, hemen bu hareketleri yapmamalısınız. Ancak ameliyat üzerinden 30 gün geçtikten ve tamamen toparlandıktan sonra bu hareketleri yapmanızı öneririz.
  • Bu hareketlerle ilgili ya da hareketler dışında başka bir konuda kafanızda soru işareti beliriyorsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Yanlış bir hareket yaparak rahatsızlık yaratmaktansa, sorularınıza cevap bularak risksiz şekilde egzersiz çalışmalarınıza devam etmeniz daha uygundur.

1. Sırt üstü yatarken önce bir bacağınızı 90 derece kaldırınız. Sonra aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

2. Bacaklarınızı uzatarak sırt üstü yatınız. Bir dizinizi kırınız. O dizinizi elleriniz ile kavrayıp göğsünüze doğru çekerken diğer bacağınızı yere yapıştırınız. Aynı hareketi diğer bacakta tekrarlayınız.

3. Sırt üstü yatarak dizlerinizi kırınız. Ellerinizi dizleriniz üzerinde kenetleyip göğsünüze doğru çekerken başınızı dizlerinize değdirmeye çalışınız.

4. Sırt üstü yatarken mümkün olduğu kadar bir dizinizi göğsünüze çekiniz, diğerini düz tutunuz. Aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

     

5. Ellerinizi dizlerinizin üzerinde kenetleyip bacaklarınızı göğsünüze çekiniz.Bu durumda içinizden 10’a kadar sayınız. Bu esnada omuzlarınızı yerden kaldırmayınız. Daha sonra kollarınızı ve ayaklarınızı serbest bırakınız.

6. Belinizi yere yapıştırarak öylece tutunuz. İçinizden 1’den 10’a kadar sayınız. Daha sonra serbest bırakınız. Bu hareketi tekrarlayınız. Bu esnada nefesinizi normal şekilde alıp veriniz.

                           

7. Ayakta dik durunuz. Ellerinizi masa veya bir iskemlenin kenarına dayayınız. Dizlerinizi kırarak yere çökünüz ve sonra ayağa kalkarak gevşeyiniz.

8. El ve dizlerinizin üzerinde dururken kollarınız dik olsun. Önce kedi gibi belinizi çukurlaştırıp 10’a kadar sayınız. Sonra çenenizi göğsünüze doğru çekerken sırtınızı kamburlaştırarak yine 10’a kadar sayınız ve gevşeyiniz.

                 
9. Önce diz üstü dik oturunuz. Sonra kollarınızı ileriye doğru uzatınız. Mümkün olduğunca öne doğru eğiliniz ve bu vaziyette 10’a kadar sayınız. Tekrar diz üstü oturur pozisyondaki ilk konumunuza dönünüz.

Valikonağı Caddesi No:149/13

Nişantaşı/İstanbul

+90 (212) 241 74 24

+90 (539) 694 11 11

Email

ayildizhandr@gmail.com