Spinal Tümör Ameliyatı

Spinal Tümör Ameliyatı

Spinal tümörler yani omurilik ve omurga tümörleri; omurilikteki sinirler, bağlar, kemikler ve diğer dokulardan gelişen tümörlerdir. Bu tür tümörler omuriliğe baskı yaparak felce sebep olabilirler. Bu nedenle erkenden tanı konularak tedavi edilmelidirler. Bu tür tümörlerin tedavisinde farklı cerrahi teknikler kullanılmaktadır. Omurga bölgesinde, omuriliği saran kalın zarın dışında yer alan tümörlere ekstradural spinal tümör denmektedir. Omuriliği saran kalın zarın içerisinde ancak omuriliğin dışında kalan tümörlere intradural ekstramedüller tömür, omuriliğin içerisindeki tümörlere ise intradural intramedüller tümör adı verilir.

Spinal Tümörün Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?

Spinal tümörlerin gelişmesiyle birlikte hastada ağrı, uyuşma, bacaklarda veya kollarda kuvvet kaybı, tuvaletini tutamama/yapamama gibi belirtiler görülebilir. Bu tür tümörler iyi ya da kötü huylu olabilir. Tümör sonucunda görülen ağrı, geceleri ya da spor yaparken artabilir. Tümör bel ve sırt bölgesindeyse ağrı kalça ve bacaklara, eğer boyun bölgesindeyse ağrı kollara ve omuzlara yayılabilir. Tümörler yayılıp büyüme yaptıklarında artık omuriliğe ve bölgede bulunan diğer dokulara ve bağlara baskı yapmaya başlarlar. Tümörün belirtileri de bu aşamada ortaya çıkar. Omurilik hayati bölgelerden birisi olduğu için baskı ortaya çıkıp tümör ilerlediğinde, hayati tehlike belirebilir. Bu nedenle uzman bir cerrah tarafından teşhis konup, tedavi edilmesi gerekir.

Spinal Tümör Tanısı Nasıl Konur?

Spinal tümör hastalığı bulunan kişi; ağrı, uyuşma, kuvvet kaybı gibi belirtilerle geldiğinde önce hikayesi dinlenir, sonra muayene yapılır ve tetkik aşamasına geçilir. Tümörü görüntülemek için MR yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır. MR ile tümörün pek çok özelliği tespit edilmektedir.  Tümör kemik dokusunu da ilgilendiriyorsa ayrıca bilgisayarlı tomografi ile daha ayrıntılı olarak incelenir.

Spinal Tümör Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Teşhis edilen tümör, hassas bir bölgede olduğu için ameliyat mutlaka uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Tedavilerde öncelik hastaya zarar vermemek olduğu için cerrahın deneyimli olması çok önemlidir. Ameliyatı ise ciltten itibaren mikroteknik yöntemini kullanarak yapmak büyük avantaj teşkil etmektedir.

Valikonağı Caddesi No:149/13

Nişantaşı/İstanbul

+90 (212) 241 74 24

+90 (539) 694 11 11

Email

ayildizhandr@gmail.com